Co mě čeká při KBT terapii - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Co mě čeká při KBT terapii

KBT co mě čeká

Co to je KBT?

Kognitivně behaviorální terapie je množina terapeutických směrů, které se orientují na změnu myšlení, chování a vztahů. Patří se klasická KBT, a dále schematerapie, dialekticko-behaviorální terapie, krátká kognitivně behaviorální terapie a expoziční terapie zaměřená především na změnu chování (neschopnost fungovat mezi lidmi, navštěvovat určitá místa atd.).

Kognitivně behaviorání terapie prokazuje nejvyšší účinnost zejména v oblasti úzkostných a depresivních poruch, poruch příjmu potravy a poruch osobnosti, které vyvolávají opakované vztahové problémy. Tento fakt potvrzují četné výzkumy.

Pro koho se KBT nehodí?

Pokud klient nemá zájem zahájit určitý pravidelný terapeutický proces, ale plánuje pouze několik setkání v nepravidelných rozestupech, je vhodné uvažovat o jiném psychoterapeutickém směru. KBT je mimořádně efektivní, ale je třeba počítat s minimálně čtyřměsíční terapií. Někteří klienti nemají možnost, chuť či čas cíleně se svými myšlenkami pracovat i mimo terapeutická setkání a vyhovuje jim spíše „povídací“ terapie. V tomto případě Vám rádi doporučíme jiný terapeutický směr.

Jak dlouho trvá KBT?

KBT je na rozdíl od jiných terapeutických směrů krátkodobá. Významnější posun v terapii těžších úzkostných a depresivních poruch však nelze očekávat dříve, než po 20 setkáních. Průměrně zahrnuje proces KBT léčby zhruba 30 terapeutických hodin, které mají pravidelný, ideálně týdenní interval.