Kognitivně behaviorální terapie je množina terapeutických směrů, které se orientují na změnu myšlení, chování a vztahů. Patří se klasická KBT, a dále schematerapie, dialekticko-behaviorální terapie, krátká kognitivně behaviorální terapie a expoziční terapie zaměřená především na změnu chování (neschopnost fungovat mezi lidmi, navštěvovat určitá místa atd.).
Kognitivně behaviorání terapie prokazuje nejvyšší účinnost zejména v oblasti úzkostných a depresivních poruch, poruch příjmu potravy a poruch osobnosti, které vyvolávají opakované vztahové problémy. Tento fakt potvrzují četné výzkumy.
Pokud klient nemá zájem zahájit určitý pravidelný terapeutický proces, ale plánuje pouze několik setkání v nepravidelných rozestupech, je vhodné uvažovat o jiném psychoterapeutickém směru. KBT je mimořádně efektivní, ale je třeba počítat s minimálně čtyřměsíční terapií. Někteří klienti nemají možnost, chuť či čas cíleně se svými myšlenkami pracovat i mimo terapeutická setkání a vyhovuje jim spíše „povídací“ terapie. V tomto případě Vám rádi doporučíme jiný terapeutický směr.
KBT je na rozdíl od jiných terapeutických směrů krátkodobá. Významnější posun v terapii těžších úzkostných a depresivních poruch však nelze očekávat dříve, než po 20 setkáních. Průměrně zahrnuje proces KBT léčby zhruba 30 terapeutických hodin, které mají pravidelný, ideálně týdenní interval.