Syndrom vyhoření - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Syndrom vyhoření

Příznaky syndromu vyhoření

„Každé ráno se probouzím vyčerpaný, jako bych skoro ani nespal. Už jenom vstát z postele, obléct se a vyrazit z domu je pro mě výkon. Práce, která mě dříve bavila a naplňovala, mně přerůstá přes hlavu a já jí začínám nesnášet. Nevím vlastně, do čeho se dřív pustit, špatně se soustředím, jako bych byl bez nápadů. Lidé, které jsem měl vždycky rád, mě znervózňují a rozčilují. Je toho na mě prostě moc, nějak jsem ztratil šťávu. Neumím se už na nic těšit, ani se z něčeho upřímně radovat…“

Jak se projevuje syndrom vyhoření?

Příznaky syndromu vyhoření jsou velmi individuální a dalo by se říci, že odpovídají symptomům počínající klinické deprese. Syndrom vyhoření nepostihuje jen osoby v exponovaných manažerských funkcích či v pomáhajících profesích. Vyhořet mohou i studenti, matky na mateřské dovolené nebo nezaměstnaní. Možných důvodů je nespočet. Jak tedy poznáme, jestli trpíme syndromem vyhoření?

Typickým příznakem syndromu vyhoření je dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání. Každodenní úkoly se nám zdají nesplnitelné. Toužíme čím dál tím více po odpočinku, ale energie se nám nevrací, i když práci přerušíme a dopřejeme si více volného času a spánku. Naše pracovní výkonnost začne klesat, dochází k poruchám pozornosti a časté nervozitě. Uvědomujeme si, že se dopouštíme chyb mnohem častěji než dříve, což se odráží na našem sebevědomí. V chronické fázi se mohou dostavovat i pocity vnitřní prázdnoty a ztráty smyslu života. Pocit nespokojenosti postupně přerůstají v beznaděj a zoufalost. Neléčený syndrom vyhoření se bohužel často transformuje do klinické deprese.

Léčba syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření lze s úspěchem řešit pomocí psychoterapie. Je vhodné podstoupit diagnostiku a určit nejvhodnější psychoterapeutickou metodu na základě přesnější symptomatiky syndromu vyhoření i osobnosti postiženého. Nejdůležitějším psychoterapeutickým cílem je najít rovnováhu mezi každodenními cíli a rámcem našich možností, přehodnotit priority i nároky, které na sebe sami klademe a dosáhnout vyrovnanějšího vztahu sám k sobě. Je paradoxem, že právě tato duchovní cesta vede k opětovnému nalezení duševní síly a zvýšení výkonnosti. Pokud již syndrom vyhoření vykazuje i úzkostné a depresivní rysy, je možné psychoterapeutický proces doplnit vhodnou medikací.

Naše osobnostní rysy i vztah sám k sobě jsou konstanty, které lze v průběhu života cíleně měnit a pozitivně tak ovlivňovat tak kvalitu našeho duševního prožívání. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme přesně, o jaký druh psychické obtíže se jedná, zjistíme míru závažnosti problému i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, kterou budeme společně proti Vašemu trápení bojovat.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763