Gestalt psychoterapie - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Gestalt psychoterapie

Gestalt psychoterapie

Gestalt psychoterapie je jeden z psychoterapeutických směrů, který se zaměřuje na člověka jako celek. Oddělovat mysl od našeho chování v podstatě nelze. Každý z nás je jedinečným a komplexním systémem myšlenek, pocitů a emocí.

Jak Gestalt psychoterapie vlastně probíhá?

Na pravidelných terapeutických sezeních pro Vás terapeut vytváří bezpečné prostředí, ve kterém můžeme mluvit o svých zkušenostech, problémech, obavách a nejistotách, se kterými se aktuálně potýkáme. Důležité je, že se za své myšlenky a emoce nemusíme stydět, nebo se bát nějakého hodnocení. Ba právě naopak, terapeut nás bude podporovat ve sdílení našich pocitů „tady a teď“, protože právě ty jsou klíčem k pochopení naší současné životní situace. Raději tedy než abychom se zaobírali naší minulostí nebo obavami z budoucnosti, jsme vedeni k prožívání přítomného okamžiku.

Určitých bolestivých vzpomínek na minulé události se ale často nedokážeme zbavit. Často se k nim vracíme v myšlenkách, které se nám přes den honí hlavou. Snažíme se je zapomenout či je potlačit, což nás nesmírně vyčerpává. V rámci Gestalt psychoterapie máme možnost nechat tyto bolestné prožitky vyplout na povrch, a to v okamžiku, kdy se na to budeme sami cítit. Terapeut pro nás vytváří otevřený prostor pro jejich sdílení, nijak na nás ovšem nebude v tomto ohledu spěchat. Je jen na nás, kdy a jestli vůbec se rozhodneme dané zážitky a prožitky na terapii přinést.

Jeden ze zakladatelů Gestalt psychoterapie prohlásil, že „uvědomování je samo o sobě léčivé“. Proto se může stát, že budeme s terapeutem praktikovat i určité techniky, díky nimž si uvědomíme prožívání přítomného dění (jak v těle, tak v mysli). Mezi tato cvičení patří řízená imaginaci, práci se sny či hraní rolí. Jedinečnost těchto technik spočívá v tom, že vždy nejsme schopni, svoje vnitřní procesy vyjádřit pomocí slov. Pochopení a porozumění našich životů tak může být díky těmto odlišným způsobům komunikace snazší.

Gestalt psychoterapie je vhodnou formou léčby nízkého sebevědomí, vztahových problémů neakutních traumat, některých psychosomatických obtíží i určitých druhů depresí a dysforií.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763