Záchvatovité přejídání - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Záchvatovité přejídání

Léčbu záchvatového přejídání nabízíme ve třech formách:

Příznaky záchvatovitého přejídání

„Mám pocit, jako bych se vůbec nedokázala ovládat. Je mi ze mě špatně, myšlenky na jídlo mě pronásledují ve dne v noci. Když začnu, nedokážu přestat. Jím potají, stydím se za to, kolik toho sním. Když to na mě přijde, házím do sebe jídlo hlava nehlava, dokud mi není vyloženě fyzicky zle. Je to, jako bych v sobě měla takový zvláštní pocit prázdna, který dokáže vyplnit jen jídlo…“

Test na záchvatovité přejídání si můžete udělat zde.

Projevy záchvatovitého přejídání

Psychogenní přejídání, nebo také záchvatovité přejídání je jednou z poruch příjmu potravy, která se projevuje nejčastěji nadměrnou, nekontrolovanou konzumací jídla, kterou trpící často popisují jako záchvat, kdy nedokážou přestat jíst. Často se u nich také střídá období diet a zdravého životního stylu s obdobím, kdy nad jídlem ztrácejí kontrolu. Záchvatovité přejídání se někdy střídá s dalšími poruchami příjmu potravy, jako je např. bulimie, anorexie či drunkorexie.

Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění patří:

  • Konzumace velkého množství jídla, přičemž hlavním motivem není zdravý pocit hladu
  • Střídání období nadměrné konzumace s obdobími přísných stravovacích návyků
  • Zkoušení různých druhů diet, které ale nakonec vždy selžou
  • Výčitky svědomí po jídle
  • Konzumace sladkostí, která jako jediná dokáže navodit krátkodobý pocit uvolnění
  • Neustále myšlenky na jídlo a kalorie
  • Hladovění, půsty či nadměrné cvičení jako kompenzace nadměrné konzumace

Podle mezinárodní klasifikace nemocí patří záchvatovité přejídání k vážným psychologickým poruchám. Její příčiny jsou komplexní a nejde jen o pouhý nedostatek vůle, jak si lidé trpící touto nemocí často chybně myslí. Problém je mnohem hlubší, často se jedná o kumulaci neléčené stresové, úzkostné či afektivní poruchy. Postižený ve snaze uvolnit vnitřní napětí podvědomě utíká k jídlu, které obsahuje vyšší podíl sacharidů. Sacharidy mají mimo jiné i relaxační efekt, proto mu jejich konzumace poskytne dočasnou úlevu. Tento problém je třeba řešit včas a za pomoci odborníka.

Záchvatovitého přejídání - léčba

Záchvatovité přejídání má mnoho podob a příčin. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Společně zjistíme specifika Vaší poruchy příjmu potravy, míru její závažnosti i případné přidružené obtíže, které mohou být jejími spouštěči. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme Vám základní rysy psychoterapeutické metody, která je pro léčbu Vaše problému vhodná.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763