Expoziční terapie - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Expoziční terapie

Strach z jízdy MHD či z návštěvy restaurace

Úzkostné poruchy způsobují nadměrný stres, obavy a strach, který nás nutí, abychom se postupně začali zátěžovým situacím vyhýbat. Tyto patologické vyhýbavé strategie nelze srovnávat se zdravou a adekvátní reakcí našeho těla na ohrožení. Když už nám naše úzkost začne zabraňovat vykonávat běžné činnosti jako je jízda autem, městskou hromadnou dopravou, návštěvy obchodních center, úřadů, restaurací nebo setkávání s lidmi, je nejvyšší čas si říci o odbornou pomoc.

Expoziční terapie je řešením

Za tyto potíže se často stydíme, snažíme se je maskovat, ale samotný problém tím neřešíme. Často je tomu právě naopak. Čím častější a propracovanější jsou naše vyhýbavé strategie, tím nižší je naše duševní otužilos a míra úzkostnosti narůstá. Moderní terapeutické přístupy ale nabízejí velice efektivní řešení. Odborně vedená expoziční terapie má mnoho podob a vždy se drží přesně daných a pevných pravidel, tak aby byla maximálně prospěšná a trpícímu člověku neublížila.

Při terapeutické expozici se klient pod vedením terapeuta systematicky vystavuje stresujícím situacím. Tento proces musí být postupný a ze strany terapeuta přesně řízený. Společně s terapeutem se klient učí zvládat strach a překonávat individuální překážky. Každým dílčím zvládnutím stresové situace se klient cítí silnější, jistější a méně o sobě pochybuje. Expoziční terapie umožňuje využívat více druhů léčebných postupů a variabilních terapeutických strategií.

Odborně vedená expoziční terapie nám tak umožňuje překonávat složité překážky a porážet často i mnohaleté strachy a obavy. Expozice často začíná tím, že klient prožívá stresovou situaci pouze v imaginaci a terapeut ho učí techniky, jak stres a úzkost zvládnout. Tyto techniky zahrnují práci s myšlením, dechem a svaly. Společně s terapeutem si klient poté klade vyšší cíle a nakonec absolvuje tzv. expozici in vivo – což je vystavením se stresoru v realitě.

V praxi je tomu zpravidla tak, že klient společně s terapeutem navštíví např. přeplněné nákupní centrum. Terapeut představuje aktivní oporu a zajišťuje, aby klient správně aplikoval předem naučené dovednosti ke zvládnutí úzkosti.

Expozice in vivo znamená pro úzkostného člověka často zcela zlomový zážitek. Na konci expozice klient pocítí značnou úlevu, pocit sebedůvěry a často i velkou radost.

Expoziční terapie představuje náročnou, ale rychlou a bezpečnou cestu k trvalému zvládnutí problémů s úzkostným vyhýbáním. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Zjistíme přesněji, jaký druh psychické potíže Vás trápí a jaké jsou případné další přidružené problémy. Díky tomu určíme, zda je expoziční terapie vhodná i pro Vás a stanovíme společně přesný terapeutický plán.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763