Sociální fobie - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Sociální fobie

Sociální fóbie

Léčbu sociální fobie nabízíme v třech formách:

Příznaky sociální fobie

„ Už jako dítěti mi nikdy nebylo příjemné se předvádět před lidmi. Na střední se to zhoršilo, měl jsem pocit, že se na mě všichni dívají, když mluvím, že působím divně a stres je na mě vidět na první pohled. Do kolektivu jsem moc nezapadnul. Když jsem si konečně našel partnerku, tak to bylo docela v pohodě, ale měl jsem strašné nervy třeba i z toho, že se budu muset seznámit s jejími rodiči a kamarády. Tyhle společenské akce jsem zvládal jen tehdy, když jsem se opil. I v práci, která mě jinak baví, se cítím nejistě, když se setkám s více kolegy. To přemáhání, aby nikdo nic nepoznal, mě stojí hrozné úsilí. Bohužel mám pocit, že se to zhoršuje, pracuji teď raději z domova, jsem unavený, mám deprese…. “

 Sociální fobie a její příčiny

Sociální fobie je druh úzkostné poruchy, u níž dominují obavy postiženého z reakce okolí na jeho vlastní osobu.  Lidé postižení sociální fobií pociťují strach před jakoukoliv činností, při níž by mohli být  sledováni a kriticky hodnoceni. Týká se to zejména situací, při nichž by mohlo dojít k jejich reálnému, ale mnohem častěji domnělému selhání.

Pokud se stresující okamžik blíží, trpí postižený silnými vegetativními projevy stresu jako je pocení, třas rukou, bušení srdce, sevřené hrdlo nebo červenání se. Sociální fobici trpí přehnanou sebekritikou, každý svůj projev, gesto či skutek podrobují nemilosrdné analýze.

Příčinou sociální fobie může být vrozená zranitelnost, výchova a často také prožité trauma v dětství či mládí (posmívání se, šikana nebo vyřazování z kolektivu na základě určité odlišnosti).

Léčba sociální fobie

Neléčená sociální fobie má bohužel tendenci generalizovat. To v praxi znamená, že postižený ztrácí duševní „otužilost“, bojí čím dál tím více situací a žije ve vzrůstajícím stresu a emočním napětí. Při léčbě lze velmi úspěšně využít kognitivně-behaviorální terapii, která je v případě sociální fobie metodou první volby a u níž jsou uspokojivé výsledky prověřené mnohými studiemi.

KBT lze vhodně kombinovat s logoterapií a expoziční terapií. Pokud sociální fobii doprovází i deprese, je možné psychoterapii podpořit i vhodnými léky. Představa, že existuje nějaký zázračný lék, který sociální fobii poruchu natrvalo vyléčí, bohužel není reálná. Profesionální léčba úzkosti by měla zahrnovat vždy psychoterapii, která řeší příčinu problému a odborné nácviky dechových a svalových strategií ke zvládnutí náhlé ataky úzkosti.

Objednejte se  na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme přesněji druh úzkostné poruchy, míru její závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, kterou budeme společně proti Vašemu trápení bojovat.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763