Bulimie - Psycholog AdiCare

+420 739 375 763Online rezervaceChci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Bulimie

Léčbu bulimie nabízíme ve třech formách:

Příznaky bulimie

„Už si ani nepamatuji, jak to začalo. Ze začátku se mi podařilo zhubnout a určitou dobu jsem dodržovala všechna přísná dietní opatření. Pak jsem jednou selhala, zklamala sama sebe a strašně jsem se přecpala. Bylo mi hrozně, měla jsem pocit, že jsem hnusný člověk. Tak jsem se šla vyzvracet a to mi docela pomohlo. Jenže ta nepřekonatelná chuť se přejíst se začala vracet. Od té doby se u mě střídají období diety, přejídání a zvracení. Je to jako bludný kruh, ze kterého nedokážu najít cestu ven. Začala jsem se jídla bát, jíst potají. Ztrácím naději, že to někdy bude jinak, nevidím cesty ven…“

Test na bulimii si můžete udělat zde.

Mentální bulimie

Bulimie patří k závažným psychickým onemocněním řadícím se k poruchám příjmu potravy. Charakterizují ji záchvaty přejídání a následné zvracení, požívání projímadel či přísné cvičení, motivované strachem, že postižený člověk přibere na váze. Toto chování je nebezpečné jak pro fyzické zdraví, tak pro psychiku. Může vést k vážným zdravotním následkům a cesta ven je bez správné odborné pomoci velmi obtížná.

Projevy bulimie a varovná znamení

  • Jídlo přináší pocit uvolnění a úlevy, i když člověk není hladový.
  • Časté záchvaty přejídání se střídají se zvracením či jiným typem kompenzace (cvičení, projímadla).
  • Přejídání a záchvaty jedení vyvolávající pocit hnusu, studu a izolace.
  • Myšlenky na jídlo a váhu se stávají obsedantní.
  • Množství snědeného jídla přímo ovlivňuje míru sebevědomí.
  • Po konzumaci jídla přicházejí neúměrné výčitky svědomí.

Následky a nebezpečí bulimie

Kromě výrazných zdravotních rizik se bulimie často pojí se závažnými psychickými onemocněními, které můžou být jak příčinami, tak i následky této nebezpečné poruchy příjmu potravy. Ke zdravotním rizikům patří mimo jiné podvýživa (způsobená hlavně nedostatkem vitamínů a minerálů), úbytek energie, poruchy srdeční činnosti, zácpa, křeče a osteoporóza. Dále hrozí následkem častého zvracení silné riziko refluxního onemocnění a kazivost zubů. Po psychické stránce je to trvalé narušení vztahu sama k sobě, snížené sebevědomí, úzkosti a někdy i deprese.

Bulimie a další poruchy příjmu potravy

Ve své podstatě je bulimie příbuzná dalším poruchám příjmu potravy, jako je například záchvatovité přejídání. Nemocný nejí kvůli pocitu hladu a často ani kvůli chuti jídla. Je provázen „vlčím hladem“, stavem, kdy není schopen myslet na nic jiného než na jídlo a má neovladatelné nutkání jíst. Následné zvracení však většinou neodvratně vede k dalšímu záchvatu přejídání a nemocný se tak ocitá v pasti, ze které nevidí cestu ven.

Bulimie a anorexie

Bulimie, resp. psychogenní přejídání a anorexie jsou co do své podstaty odlišná onemocnění. Všechny tři se však diagnosticky řadí pod poruchy příjmu potravy. V případě bulimie a psychogenního přejídání jídlo hraje roli odměny, podobně jako je tomu u jiných závislostí. Vlčí hlad lze přirovnat ke cravingu (bažení) po návykové látce. V případě anorexie je stěžejním momentem získání kontroly nad svou váhou a tím i domněle nad svým životem. Fáze přejídání, respektive bulimie, a období mentální anorexie se však mohou střídat.

Léčba bulimie

V dnešní době existují účinné terapeutické metody, díky nimž je možno lidem trpícím poruchou příjmu potravy pomoci. Šance, že se klient dokáže trvale zbavit bulimie a naučí se znovu normálnímu stravovacímu chování je po absolvování intenzivní psychoterapeutické léčby poměrně vysoká. Ve většině případů se osvědčuje kognitivně-behaviorální terapie, resp. její třetí vlna tzv. ACT terapie. V odůvodněných případech lze psychoterapii podpořit šetrnou medikací.

Nezůstávejte se svými potížemi sami. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme přesněji druh poruchy příjmu potravy, míru její závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, kterou budeme společně proti Vašemu trápení bojovat.

Vstup do online rezervačního kalendáře

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763